TADY MÁ BÝT OBRÁZEK 20. srpna zkolaboval na palubě letadla z Tomsku do Moskvy ruský novinář a aktivista Alexej Navalnyj. Po nouzovém přistání v Omsku byl převezen na jednotku intenzivní péče, kde byl zachráněn podáním atropinu. Údajně měl být otráven, k čemuž se klonili ošetřující lékaři, ale vyvracel to ředitel nemocnice a politik vládnoucí strany Alexander Murakhovsky. Navalnyj byl převezen do Berlína, kde se potvrdila otrava jedem ze skupiny novičok.
Během jeho pětiměsíčního pobytu v nemocnici se mu spolu s novináři server Bellingcat, CNN, Der Spiegel a Insider podařilo dokázat, že za pokusem o jeho otravu stojí FSB, ruská bezpečnostní agentura a nástupce sovětské KGB. Navalnyj dokonce zavolal jednomu z agentů, Konstantinu Borisoviči Kudrjavcevovi, a vydával se za jeho nadřízeného, zástupce tajemníka ruské bezpečnostní rady Nikolaje Patruševa. Kudrjavcev mu řekl, že vražda nevyšla kvůli rychlé reakci pilotů a lékařského personálu. Celou akci měl řídit toxikolog Stanislav Makšakov, jed byl údajně nanesen na vnitřní švy spodního prádla – vyvrátil tedy původní domněnku, že prostředkem k otravě byl čaj konzumovaný na letišti.
Po celý čas strávený v Německu dával Navalnyj najevo, že se plánuje do Ruska vrátit. Podle jeho vlastních slov: „Až se vyléčím a budu v pořádku, vrátím se do Ruska, poletím ekonomickou třídou, sednu do taxi, pojedu domů a ráno půjdu do práce.“ Jeho odvaha bourá plány Kremlu. Přežil a přijíždí zpět. Mohl žít pohodlný život v západní Evropě, ale on se vrací, a vláda neví co s ním a jak na tuto situaci reagovat. Jakkoliv se snažila předstírat, že neexistuje (samotný prezident Putin o něm referoval jen jako „bloggerovi“ a „berlínském pacientovi“), její vyjádření svědčí o opaku. Kvůli virálním videím, kde žáci ve školách sundávají obrazy Putina, bylo rodičům doporučeno, aby své děti nenechávali chodit na demonstrace a místo toho s nimi chodili na procházky, sledovali filmy nebo bruslili.
Život
Alexej Navalnyj, narozený v roce 1976, je vystudovaný právník a finančník. V roce 2000 vstoupil do liberální strany Jabloko. Tam působil sedm let, než byl vyloučen – vyčítal straně malý zájem o PR, ona jemu zase nacionalistické postoje.
Po odchodu se stal bloggerem a byl odhodlaný odhalovat korupci. Nakoupil akcie společností Gazprom, Rosněft a Transněft (státní korporace pro těžbu ropy a zemního plynu) a jako akcionář se dožadoval informací o jejich aktivitách. Dosáhl obvinění vlivného manažera Gazpromu a dokázal Transněftu zpronevěru 120 miliard rublů (34 mld. korun) při stavbě ropovodu Východní Sibiř – Tichý oceán.
V roce 2011, kdy označil vládnoucí stranu Jednotné Rusko za „stranu podvodníků a zlodějů“, začal být trestně stíhaný. To nezabránilo tomu, aby se o dva roky později ve volbách moskevského starosty umístil na druhém místě. Kvůli podmínečnému trestu za hospodářské delikty mu bylo znemožněno kandidovat na prezidenta.
Otrava v roce 2020 však není první podobnou událostí. Již dubnu 2017 mu neznámý pachatel chrstl do obličeje barvivo brilantová zeleň, v důsledku čehož je na pravé oko z 80% slepý.
FSB
Zdá se, že používaní jedů proti kritikům je oblíbenou zbraní ruského režimu. V listopadu 2006 byl zavražděn bývalý tajný agent Alexandr Litviněnko. V roce 1999 proběhla série výbuchů v obytných domech v Moskvě a Volgodoňsku. Vladimir Putin za viníky označil čečenské rebely a slíbil proti nim provést vojenský zákrok. To zvedlo vlnu popularity, která mu vynesla prezidentské křeslo v roce 2000. Litviněnko zveřejnil ve své knize FSB vyhazuje Rusko do povětří, že atentáty byly prací kontrarozvědky jako záminky k obnovení čečenské války. Litviněnko se setkal s agenty FSB v londýnském Millenium Hotelu, kde byl otráven poloniem.
Dalším otráveným byl v roce 2018 dvojitý agent Sergej Skripal, také žijící v Británii. Stejně jako na Navalného i na něj byl použitý novičok, skupina jedovatých látek vyvinutých v Sovětském svazu. Skripal naštěstí přežil a z Velké Británie byli vyhoštěni všichni ruští diplomaté.
Zatčení
Při návratu z Berlína mělo Navalného letadlo v plánu přistát na moskevském letišti Vnukovo, bylo ovšem přesměrováno na Šeremetěvo. I když změna byla oficiálně odůvodněna jako technické problémy, na prvním jmenovaném letišti se shromáždil dav Navalného podporovatelů, takže bylo jasné, že se státní složky chtějí vyhnout konfrontaci (cesta mezi letišti trvá hodinu). Při kontrole pasu pohraniční kontrolou přišli muži v tmavých uniformách a Navalného odvedli. Požadoval přítomnost svojí právničky, toto právo mu ale bylo odepřeno.
Ruská prokuratura zdůvodnila zatčení nepřítomností na kontrolách kvůli probíhajícímu podmíněnému trestu. Na ty se nemohl dostavit, protože se tou dobou stále zotavoval v Německu. Původně měl soud proběhnout 29. ledna, nakonec ale začal až 30. přímo na policejní stanici. Soud ho poslal na 30 dní do vazby. Mimo něj bylo zatčeno dalších 58 lidí, někteří jeho spolupracovníci, demonstranti a několik dní poté i jeho manželka Julija.
Demonstrace
Proti trestu a stíhání protestovaly ve 110 městech Ruské federace stovky tisíc lidí. Tři a půl tisíce z nich bylo zatčeno, což je i na ruský autoritářský režim vysoké číslo. Davy neodradily ani sibiřské mrazy, v Jakutsku bylo -52°C. Evropští ministři zahraničí odsoudili brutální násilí a vyzvali k vysvětlení použití chemické zbraně na ruské půdě. Ruští vládní politici se ale nevyjadřují.
TADY MÁ BÝT OBRÁZEK
Budoucnost
Aktuálně je budoucnost Alexeje Navalného nejistá. Nyní je nejhlasitějším a nejznámějším kritikem Putinova režimu a vyvolal protivládní protesty v celé zemi. Odhalování korupce pokračuje i bez něj, jeho spolupracovníci se zaměřili na sídlo připomínající klasicistní zámek v hodnotě 28 miliard korun na pobřeží Černého moře, který má údajně patřit samotnému Putinovi (ten toto tvrzení dementoval). Navalného politickou kariéru omezí několik trestních stíhání, která mu mohou zablokovat přístup k veřejným funkcím. Jeho straničtí kolegové o něm řekli, že si nedovedou představit jeho program, soustředí se jen na svůj boj proti korupci a označili ho za populistu. Zatím to nevypadá, že by o přímém vstupu do politiky uvažoval, v Rusku je ovšem známý a pro mnoho lidí je nositelem změny. Ovšem většina lidí, hlavně starší generace se k němu nechce vyjadřovat, strach z pomsty za jeho podporu hraje velkou roli. Prezident Putin je nesmírně populární a mezi lidmi a hlavně oligarchy se těší silné podpoře, proti tomu ale působí zahraniční tlak a ekonomické sankce. Prozatím zůstává Alexej Navalnyj ve vězení.
Zdroje:
Reportéři ČT 25. 1. 2021 – Návrat domů:
Spycraft S01E02 – Netflix:
Aktuálně.cz:
Bellingcat:
https://www.bellingcat.com/resources/2020/12/14/navalny-fsb-methodology/
Tayga.info:
Youtube.com: