Memento: Kouzelný cirkus

Na některé filmy se člověk podívá jednou a bohatě mu to stačí. Film se zahraje dvakrát třikrát v kině a dost. Kouzelný cirkus se ale hraje v Národním divadle už 41 let, což čítá kolem 6500 repríz.

Představení mělo premiéru již v roce 1977 a je ve stálém repertoáru Laterny magiky. Lucerny cože?! Laterna magika se snaží divákovi vyprávět příběh pomocí více prostředků, a tak zde můžeme vidět propojení filmové projekce s prací živých interpretů na jevišti.
Tato inscenace je naprosto nadčasová a vhodná pro diváky všeho věku. Příběh dvou klaunů, již putují za krásnou Venuší, ovládáni Svůdcem, který jim na jejich cestách připravuje nástrahy, dokáže pobavit nejmladší. Je zde ale i ponaučení a zamyšlení pro dospělé diváky.
Pokud by se v divadle hrála každý den jedna repríza Kouzelného cirkusu, herní plán by byl naplněn nepřetržitě na 16 let. Inscenace odchovala několik generací tanečníků. Dodnes se na jevišti vystřídalo 25 Smutných a 22 Veselých klaunů, 25 Svůdců a 30 Venuší.
Osobně jsem představení viděla a vřele ho všem doporučuji. Raději si ale nesedejte do prvních řad, klauni vás nejspíš pocákají vodou.

„Kdo se nedokáže oprostit od touhy, která pohání kroky klaunů, projde životem ovládán triky kouzelníka.“

(zdroj obrázku: Praha.eu)

Tags: ,