Anime X manga

Můj dnešní článek bude o fenoménu zvaném anime a manga. V dnešní době se zmíněné pojmy rozšiřují snad všude po celém světě a objevují se dokonce i v tak malém městě jako Strakonice. V České republice se každým rokem objevuje stále více fanoušků, kteří sledují anime, čtou mangu. Pro tyto členy naší společnosti se používá japonský název otaku. Výrazu otaku nejlépe odpovídá anglický pojem nerd, který označuje počítačového nadšence, jehož záliby jsou právě sledování anime, čtení mangy, komiksů všeobecně, záliba v sci-fi, fantasy a hraní počítačových her.

Manga je japonské pojmenování pro komiks. Styl kreslení mangy se vyvíjel v Japonsku po 2. světové válce, i když se diskutuje o tom, že tento styl mohl vzniknout už kolem 12. století. Japonci si mangu v průběhu času velmi oblíbili a její obliba stále roste. Je určená jak pro děti, tak i pro dospělé. Celkově pokrývá asi 40 % všech tištěných publikací v Japonsku. Autor mangy nese označení mangaka, a pokud je jeho výtvor úspěšný, má jistotu, že jeho příběh ožije v animované formě nebo se z něj stane počítačová hra. Dokonce i u nás se již objevují překlady těch nejúspěšnějších mang. Mezi ně patří například Naruto, Bleach a Zápisník smrti (Death Note, na obrázku), které také dostaly podobu anime a počítačových her. Také můžete najít i zpracovaná klasická díla jako Romeo a Julie, ale ta bývají poměrně upravená.

Anime je označení japonských filmů a seriálů, které mají předlohu v mangách. Může se často zaměnit s animovanými filmy a seriály z jiných zemí, ale ty nelze nazývat anime. Jsou lidé, kteří si pletou pojem anime s hentai. Rozdíl je malý. Hentai je pouze žánr anime, který je určen pro dospělé. Ale to neznamená, že by bylo anime zaměřeno pouze na tuto skupinu, většina je určena pro různé věkové kategorie. Existují anime pro dívky i chlapce, dobrodružné, romantické, fantasy atd. Počet žánrů je velice rozsáhlý a každý si může najít právě to své. Každý člověk za svůj život viděl aspoň jeden díl anime. Každý přece zná Pokémony a ti jsou právě jeden z nejdéle trvajících, nejznámějších a nejoblíbenějších anime seriálů a jsou určeni především pro děti. Osobně však znám lidi, které pokémoni baví dokonce i v 35 letech.

Každým rokem se anime stává známější a získává stále víc a víc fanoušků.

(Zdroj obrázku: amazon.com.)

Tags: ,