Matouš Baloun

Zvířátka, jak je často jejich zvykem, vybírají si s oblibou ve svých řadách vůdce. Z některých příběhů známe vůdce moudré, z jiných zase ty silné. V malém lesíku, o kterém vám budu vyprávět, stál v čele medvěd.

Read more O medvědovi, který zaspal dobu

Ne všechna zvířátka jsou stejně chytrá. Některým jdou lépe manuální práce, jiná vynikají v dumání a přemýšlení. Ne každé však ví, jaká činnost je právě pro něj ta pravá a zrovna proto je vždy na určitém místě jeden moudrý zástupce, který ostatním řekne, zda mají pracovat mozkem, anebo svaly a kterak zlepší prostředí nejen pro sebe, ale i pro ostatní.

Read more O lišce a vráně

„Po delším rozhovoru s říšským kancléřem a po zjištění situace rozhodl jsem se prohlásiti, že odevzdávám osud českého národa a státu s plnou důvěrou do rukou vůdce německého národa. Za tento projev důvěry dostalo se mi slibu, že našemu národu bude zabezpečena svébytnost a svéprávný vývoj národního života.“ Emil Hácha se vrátil z Berlína, kde byl pod tlakem donucen podepsat dokument povolojící vstup nacistických vojsk na zbytek území bývalé Československé republiky.

Read more Griff nach Prag aneb Pod křídla nacistické orlice

Jako jo, ve světě se den co den děje spousta strašných věcí. Lidi umírají, což je zlý. Lidi zůstávají na živu, což je někdy možná ještě horší. Já jsem ale správná sebestředná můra, takže vám teď pěkně od srdíčka povim, co trápí můj život. Je to strašný a dost to bolí. Ne jako ty vaše bebíčkový zlomeninky rukou, nohou, žeber nebo srdcí, vy malý hysterky. Jo, přesně! Mluvim o pondělnim obědě ve školní jídelně.

Read more Deník pesimisty: Podzim školní jídelny

Starý císař je mrtev, ať žije císař Karel! V nejtěžších letech odchází František Josef I. ze světa živých a uvolňuje tak trůn pro svého následníka, Karla I., který spolu s manželkou Zitou přebírá otěže dualistické monarchie roku 1916, tedy ve vřavě velké války.

Read more Jak to přišlo, že dne 28. října 1918 Rakousko-Uhersko bylo rozbořeno

Možná jste v posledních měsících někde zahlédli nápis DiscoverEU. Mohl na vás vyskočit na facebooku, ve zprávách, a pokud mě sledujete na instagramu, tak i z některých mých příspěvků. Jste-li stejní jako já, úspěšně ignorujete většinu podobných příspěvků. Zkusili jste ale někdy kliknout na odkaz a zjistit, o co se jedná? Já jsem to totiž tentokrát vyzkoušel a nemohl jsem si vybrat lépe.

Read more You, discover EU!

Když 27. června 1968 vyšel v Literárních listech manifest s názvem Dva tisíce slov, která patřila dělníkům, zemědělcům, úředníkům, umělcům a všem, sepsaný Ludvíkem Vaculíkem, málokdo mohl tušit, že se blíží podzim pražského jara. Možná i proto připadal text Čechům i Slovákům poměrně převratný. Vyšel bez cenzury, což bylo do té doby nezvyklé. Cenzuru totiž zákon zavrhoval jen krátkou dobu, od 26. června toho roku. Dokument otáčející se na vládnoucí stranu s kritikou dosavadních poměrů byl tudíž čímsi novým a přelomovým.

Read more Memento: Dva tisíce slov