Zuzana Vodáková

Není žádným tajemstvím, že účast Čechů ve volbách do Evropského parlamentu je, eufemisticky řečeno, nízká. V roce 2014 se účastnilo jen 18,20 % obyvatelstva, čímž si Česká republika zasloužila předposlední místo ze všech evropských zemí, kdy nás podrželi už jen bratia Slováci se svými 13 %. (Zajímavé je, že v předchozích letech u nás byla účast vždy přibližně o 10 % větší, tedy okolo 28 %.) Jako logická příčina tak vysoké neúčasti se nabízí neznalost systému snoubená s českou letargií, kdy si všichni za podpory populistických hesel raději stěžují na „ty nahoře“, ačkoli si možná neuvědomují, že „ty nahoře“ volí „ti dole“, což jsou právě oni. Nejsem ovšem politoložka a místo analyzování stavu českých voličů jsem se rozhodla zjistit, jakou roli hraje v politice škola. Uvědomme si přitom, že existuje teprve kolem třiceti ročníků, které se učily o aktuálním politickém systému a nejmodernějších dějinách – alespoň v porovnání právě s předchozími lety.

Read more Vztah školy a politiky aneb Pravěk nám je k ničemu

Klaním se před mocí světa

Lačnost lidí po krvi

Ách ta zloba nezná mezí

Rádi bychom všechno měli

Ale tuhle možnost jsme dávno ztratili

 

V posledních dnech jste mohli zaznamenat, že na Instagramu se objevil účet Eva.stories, jehož popularita den ode dne neustále roste. Ptáte se, čím je tento profil tak rozdílný od ostatních, že během prvních 14 hodin si jeho příběhy zobrazilo přes 100 milionů lidí?

Read more Eva.stories aneb Holocaust skrz sociální média

Možná je znáte od vidění, možná jim koukáte na záda o matice. Řeč je o studentech a studentkách, kteří se ve volném čase snaží angažovat ve vlastních tvůrčích projektech. Pár z nich jsem oslovila, abyste se o nich mohli dozvědět více. Poví vám něco o sobě, svých snech, inspiraci nebo i plánech do budoucna.

Read more Umělci mezi námi

Poslední dobou se na nás ekologie řítí ze všech stran. Ať už to znamená školní projekt Nemáme planetu B, nástěnku o sběru a recyklaci olejů nebo otevření bezobalového obchodu Bezinka, které je plánované na 18. března, kdy se tak ve Strakonicích otevře první obchod svého druhu. Majitelkou obchodu je Lucie Koláříková, se kterou jsem měla možnost udělat rozhovor.

Read more Lucie Koláříková: Je to o tom nedělat ekologii jenom naoko

Jdu v tričku přes školní dvůr do jídelny a říkám si, že budu nemocná. Vykračuji si ve svých fajnových bačkůrkách přes Transsibiřskou magistrálu do druhého pavilonu a říkám si, že budu nemocná. Jdu na maturák v lehkém kabátku a mokasínkách a říkám si, že je to naprosto v pohodě. 

Read more Chřipková epidemie

Dá se v Česku natočit reálný seriál, který není nekonečný a je na světové úrovni? Pustina je důkazem toho, že ano. 

Read more Recenze: Seriál Pustina