Pecha Kucha Night Strakonice
[pečakuča]

„Ve Strakonicích se nic neděje.“ Věta, kterou každý zdejší rádoby kulturní člověk mučednicky prohlásí zhruba dvakrát třikrát denně, když je zrovna doma, aby se ještě náhodou něco fakt dít nezačalo.
Nebudu vám tvrdit, že každej den tady je kulturní posvícení, ale sem tam se něco najde. A já kdysi našla Pecha Kucha Night.

Co Pecha Kucha Night je?

Pecha Kucha je projekt, který vymysleli dva japonští architekti (čímž se vysvětluje ten divnej název, kterej mimochodem znamená „noc povídání či tlachů“) a má sloužit k tomu, aby se vytvořil prostor pro architekty, designéry, grafiky, výtvarné umělce, teoretiky (prostě všechny osobnosti z oborů, o kterých nám učitelé při výběru seminářů říkají, že se s nima neuživíme), ale taky teoretiky nebo techniky, aktivisty a inovátory.

Co Pecha Kucha Night vážně je?

Když jsem vám to teď takhle honosně popsala (napůl možná vypsala z Wikipedie, haha), tak by vás mohlo zajímat, co to je doopravdy. Jedná se o večerní událost, kdy se na nějakém nezvyklém místě, kam se většina obyčejných smrtelníků běžně ani nepodívá, konají přednášky osobností z výše uvedených oborů. Přednáší o tom, co dělají, jak to dělají a proč. Teď si asi říkáte, že chápete, proč jste o tom neslyšeli víc – protože to sou nějaký přednášky, tyvole. Ale jedna z dalších věcí, které dělají akci atraktivní, je podtitul 20 X 20.

20 x 20

Podtitul akce 20 x 20 říká, že prezentující má k dispozici pouze dvacet snímků a o každém může hovořit pouze 20 sekund. Takže doba přednášky dělá přesně 6 minut a 40 sekund. To znamená, že nejde o dlouhé uspávající přednášky o nějakých barákách nebo o tom, že byste měli objímat stromy, což trochu naznačuje druhý odstavec, ale jsou to krátké přednášky opravdu inspirativních osobností, které díky časovému limitu sdílí jen ty nejdůležitější a nejzajímavější informace. Výhodou taky je, že se tím pádem dostane v jeden večer na více lidí z více oborů, takže si každý posluchač přijde na své.

Uskutečněné Pecha Kucha Night

Tento projekt se zde konal už několikrát. Na jeden večer byla zpřístupněna místa jako Jídelna U Steinů – Závod S (prostor ve stejné oblasti, jako je vám možná známější bývalá přádelna), dřevník na Ostrově, Kino Nový Svět a samotná přádelna, kde byla PKN naposledy. Účinkujícími byli například Jan Zákostelecký, Pavel Drdel, Eliška Podzimková, nebo dokonce i lidé poznamenaní gymplem, jako jsou Štěpán Komrska a Jakub Klečka z jejich firmy Leathery, či paní učitelka Miková. Celým večerem provází skvělé moderátorské duo Štěpán Klučka a Miroslav Chum.

Celou akci organizuje s týmem dobrovolníků Martin Vadlejch, kterého jsem se zeptala na pár otázek.

Jak vás napadlo udělat ve Strakonicích Pecha Kucha?
„Jednou jsme se s partou lidí vydali na doporučení od známých na PKN do Plzně. Tam jsem pochopil, v čem je Pecha Kucha výjimečná. Navíc když jsem o rok později vyrazil na vydařenou PKN do Vodňan, tak jsem si řekl, proč ji neudělat ve Strakonicích, které si ji určitě zaslouží…“

Proč zrovna tenhle formát? 
„Protože nás opravdu bavil – nemám rád zdlouhavé prezentace, které chtě nechtě po několika minutách začnou nudit. To se u formátu 20 x 20 stane opravdu jen zřídkakdy. Pokud vás prezentující zaujme, tak s ním můžete přímo po programu mluvit, nebo si ho dál dohledat a zjistit si víc. A když vás nebaví, tak to holt těch necelých 7 minut prostě vydržíte.“

Jak zkulturňujete vybrané lokality?
„To se různí místo od místa. Někde stačí zamést, něco přesunout a pak jen přinést techniku, židle a postavit bar. Někde však musíte třeba i zasklívat okna, stěhovat z patra do patra těžké věci, které se tu za léta nevyužívání nashromáždily. Každopádně je vždy zapotřebí dostatek dobrovolníků ochotných pomoct.“ 

A jak dlouho to trvá?
„Většinou je to práce minimálně na dva až tři dny. Dost záleží na tom, kolik lidí má zrovna čas pomoct. Vůbec sem ale nezapočítávám, jak dlouho trvá vyjednat, aby nás majitelé do objektu vůbec pustili (kupříkladu domluvit PKN v bývalém Kině Svět trvalo téměř rok, ale stálo to za to).“

Jestli chcete Pecha Kucha Night Strakonice zažít, tak máte příležitost v pátek 11. května ve Volyni v bývalé Mototechně na nábřeží Dr. Kafky. Pokud se chcete dozvědět víc, tak navštivte web akce http://pknst.cz.