Svačit v teplákách a zablácených teniskách řízek s chlebem uprostřed srdcervoucího monologu Hamleta by si (doufejme!) nedovolil žádný z nás. Existuje ale spousta dalších přestupků zdánlivě drobnějších, ve finále však neméně nevhodných a společensky nepřípustných, které můžou způsobit trapné chvilky nejen nám, ale i ostatním návštěvníkům tak prestižní události, ke kterým představení v Národním divadle bezesporu náleží.

Mezi takováto faux pas patří například předčasný odchod na konci představení, kdy všichni tleskají a necitlivý návštěvník se už tlačí k východu, aby nemusel stát frontu v šatně na kabáty. Tím samozřejmě otravuje nejen ostatní diváky, ale je to i krajně neslušné vůči aktérům hry. Do divadla také chodíme včas; pokud se náhodou opozdíme, slušně požádáme paní uvaděčku o jiná místa či počkáme na přestávku. Do řady vstupujeme čelem k už sedícím divákům, muž první. Nezapomeneme poděkovat všem, kterým jsme způsobili nepohodlí.

Nemusím zmiňovat, že ideálně už v šatně vypínáme mobilní telefony, protože během představení se samozřejmě nesmí natáčet žádná produkce a náhodné zvonění aparátu je naprosto nepřípustné. Stejně tak nesmíme jíst, pít, bavit se (opravdu, váš šepot je slyšet) či jinak vyrušovat. Smích je ale povolen, a to i hlasitější. Spontánní projevy adekvátních emocí jsou zde dokonce vyžadovány.

Na premiéry je vhodná tzv. velká večerní: pro pány to znamená tmavý oblek, jednobarevnou košili s ladící kravatou a černé uzavřené boty s černými ponožkami; pro dámy pak vhodnou společenskou róbu, často delší, a lodičky. Pro obyčejná večerní představení v dnešní době není přesně vymezený dress code, dámy si mohou vzít šaty s libovolnou délkou, avšak měly by se držet jednodušších a elegantních střihů a vzorů (ne plesových, nýbrž večerních, společenských). Je vhodné si vybrat, jestli odhalí nohy, nebo ramena a dekolt. Nemusí se však omezovat pouze na šaty, kostýmek či sukně s blůzou a doplňky patří mezi další alternativy oděvu.

Na závěr bych vám pak ráda doporučila nejít do divadla s úplnou neznalostí hry. Vyplatí se věnovat aspoň pár minut nastudování si zápletky a postav, hlavně pokud hodláte navštívit operu.