Grafoman Putinovi

Nedávno jsme v atriu naší školy dali k přečtení, že „k triumfu zla stačí, aby dobří lidé nedělali nic.“ Netušili jsme tehdy, jak brzo přijde příležitost tato slova naplnit. Naše redakce se chce vymezit proti jednání Vladimira Putina.

Myslíme si, že v 21. století se problémy zkrátka neřeší vojenskou cestou. Nová ukrajinská vláda se chovala slušně a byla otevřená normálnímu lidskému dialogu, Rusko v čele s Vladimirem Putinem se ale neštítilo použít prostředky, jež mohly (a stále můžou) vést k válečnému konfliktu (Game over demokracie – něco s čím se neplýtvá).

Problémem zdaleka není Krym – ale to, že Putinovy prostředky jsou podle nás blízké prostředkům totalitárním – zastrašování, populismus, nacionalismus, perzekuce odpůrců. Takový postoj je hrozbou pro celou Evropu.

Za náš krátký studentský život jsme se snažili naučit hlavně hodnotám demokracie a humanity – hodnotám, o nichž jsme přesvědčeni, že jsou pilíři evropské mentality a principem jak smířit mentality odlišné.
Ruský národ v čele s Putinem ještě k těmto hodnotám nedospěl. Evropa jako „dospělejší“ má povinnost na to Putina upozornit, jinak si bude myslet, že jedná „v zájmu vyššího dobra.“

Redakce Grafomana

Jan Mrázek

Martin Klecán

Anna Kolářová

Vít Malota

Růžena Jirsová

Kateřina Vejvodová

Tags: ,