Memento: První hra

Opera Libuše je dílem slavného skladatele Bedřicha Smetany. Proč o ní vlastně píšu? Přece proto, že byla uvedena v roce 1881 při otevření Národního divadla v Praze, o kterém tenhle týden píšeme. Pokud jste četli včerejší článek, víte, že právě včera bylo výročí položení základního kamene budovy divadla a zahájením jeho stavby.

Autorem libreta k opeře je Josef Wenzig, který jej napsal nejdříve v němčině. Až později bylo přeloženo do češtiny. Námětem děje, který je rozdělen do tří jednání, je legenda o kněžně Libuši, jíž se Smetana inspiroval v Rukopise zelenohorském.
Opera měla být původně korunovační, k příležitosti korunovace Františka Josefa I. českým králem, ke které ale nedošlo. Premiéra tak proběhla v rámci prvního otevření Národního divadla 11. června 1881. Podruhé byla opera uvedena na stejném místě – při znovuotevření 18. listopadu 1883.
Tři jednání neobsahují zápletku s následným rozuzlením, spíše mají za úkol mapovat část historie. Nejdůležitější a také nejpropracovanější částí je ta představující Libušino proroctví.
Na závěr ještě zmíním, kdo se stal úplně první představitelkou hlavní role – sopranistka Marie Sittová.

(zdroje obrázků: narodni-divadlo.cz)

Tags: ,