Maturitám slavnostně odzvonilo

S větou „Tak, je to za námi!“ odcházeli ze školy minulý pátek poslední maturanti, kteří svou zkouškou z dospělosti zakončovali letošní dvoutýdenní maturitní maratón. Stejnou větu si s klidem v duši může říct už i celý náš pedagogický sbor, především pan ředitel Miroslav Hlava, který pro tento školní rok v pátek 7. června předal okolo půl šesté odpolední poslední maturitní vysvědčení.

Předávání maturitních vysvědčení se konalo jak minulý týden v pátek (pro třídy 4. A a 4. C), tak včera 7. června odpoledne (pro třídy 8. O a 4. B) v kapitulní síni strakonického hradu. Přivítání rodičů, slavnostní nástup maturantů, proslov pana ředitele, předání vysvědčení, hymna studentů Gaudeamus Igitur, proslov třídního učitele/učitelky a následné rozloučení s maturanty. Několik příjemných okamžiků, děkovných slov, rad do života, ale i dojatých tváří a uroněných slz. Během necelé hodinky se toho událo opravdu mnoho. Úplné zakončení proběhlo na nádvoří hradu, kde se jednotlivé třídy, možná naposledy, společně vyfotily. Od té chvíle se jejich cesty životem, snad ne definitivně, rozešly.

Když se ještě naposledy ohlédneme za maturitami, tak se nejspíš na chvilku pozastavíme nad zprávou, že jen v jedné jediné třídě byli všichni úspěšní. Ve zbylých třech třídách bylo dohromady 7 neúspěšných maturantů. Posuďte sami, je-li to mnoho, málo nebo tak nějak akorát. Zajímá vás, jaký předmět je na tom celkově nejhůře? Možná se někteří budete divit, ale pro letošní rok si první místo drží český jazyk. Zda to svědčí o tom, že dnešní mládež neumí pořádně svůj mateřský jazyk, či zda naopak skoro vůbec nečte knížky, to vám nepovím. Zarážející to ale určitě je, zvlášť přihlédneme-li k tomu, že třeba takový anglický jazyk má 100% úspěšnost. Ale abychom nezůstali jen u českého jazyka. Nijak dobře na tom není ani takový zeměpis, který byl hned na druhém místě, hudební výchova, biologie, chemie nebo i základy společenských věd.

Chcete vsadit na jistotu? Maturujte z dějepisu, matematiky, IVT nebo fyziky. Úspěch máte zaručený. Ne, samozřejmě tomu tak není, berte to s nadsázkou a nadhledem, stejně jako já. Vybírejte si předměty podle svého vlastního zájmu a hlavně podle budoucího studia. Jestli budete úspěšní nebo ne, to už záleží pouze na vás samotných.

A co že nám na závěr s úsměvem ve tváři radí naše paní zástupkyně Milena Pavlíková? „Pokud můžete, neberte si k maturitě zeměpis a ZSV. Je to snad nejvražednější kombinace, jaká může být.“ Chtěla nám tím snad naznačit, že máme všichni maturovat z matematiky a fyziky nebo snad z biologie a chemie? Ne, to opravdu ne, zkrátka a dobře nám tím chtěla jen říct, že ač se tyto dva předměty zdají z našeho pohledu docela jednoduché, ve skutečnosti je jejich obsah velmi rozsáhlý a ne vždy je snadné je dohromady zvládnout. Ale my jsme přeci studenti gymnázia, kteří se ničím nenechají zastrašit, a když chtějí, tak zvládnou možné i nemožné. No řekněte, nemám pravdu?

CIMG7872 CIMG7886

Veronika Rábová

Fotografie: Archiv Gymnázia Strakonice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *