Gymnaziální PET láhev

Správná PET láhev je vyrobená z polyethylentereftalátu, termoplastu ze skupiny polyesterů (hlavně se mě neptejte, co to znamená). První se prý objevily v roce 1978, kdy do nich začali točit Coca-Colu (co asi taky jiného?). A přestože jsem se opravdu snažila vypátrat, kdo naši milovanou PET láhev vynalezl, ani po hodinách strávených pátráním na internetu se mi to nepodařilo. Takže bohužel.

Muži či ženě, která tak učinila, však musím vzdát hold. Životy našich gymnazistů by se bez „petky“ neobešly. Ba co více, naše studium je dnes PET láhvemi a plasty zcela ovládáno. Jistě, má to spoustu výhod. S takovou nefalšovanou petkou se dá dělat spousta věcí. Tak například s ní bez rizika úrazu můžete mlátit svoje spolužáky, můžete si sednout do okna ve třídě a pohodlně z ní vylévat vodu na hlavu zahradníka, který má právě spoustu starostí se sekáním trávy. A v neposlední řadě z ní samozřejmě můžete pít.

Bohužel, stinné stránky lehce převažují nad těmi dobrými. Jen počítejte se mnou! Na naše milované gymnázium dochází denně asi 464 studentů, z toho minimálně čtyři stovky užívají každý den PET láhev k tomu, aby povzbudily svého ducha. Ovšem jen asi tři čtvrtiny láhví po vyprázdnění skončí v žlutém odpadkovém koši vedle dveří našeho facility managera. Zbytek je pečlivě skladován v našich skříňkách, zřejmě pro případ hmotné plastové nouze. Ke konci roku každá skříňka obsahuje minimálně jednu PET láhev, věřte však tomu, že občas je to i horší. Zvláště u mužského pohlaví je někdy počet přechovávaných petek až čtyřnásobný. A čím blíže je konec školního roku, tím jsou naše pohledy na zelená akvária stále zoufalejší. Rajóny však nastanou opravdu až 30. června, když nemilosrdná povinnost všechny přinutí k vynesení pestrobarevných a smrdutých pokladů před kontejner. Jestli jste počítali, výsledný počet PET láhví je od čtyř stovek asi do osmi set. Opravdu lituji Milana a paní uklízečky. Na druhou stranu, buďme rádi za plast, že? No, kdo by se s tím sklem asi tak tahal?

Kateřina Vejvodová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *