Svoboda

„Žijeme v úžasném státu. Strana opět překonala plán tříletky. Produkce potravin vzrostla o 14 %. Ve zbrojním průmyslu došlo k nárůstu výroby o 27 %. Kulomet vítězství 27 543 kusů. Nášlapné miny 50 628 kusů. Plamenomet vítězství 7 550 kusů… Výroba tkaniček stoupla o 20 %. Strana oznamuje, že příděl čokolády se zvyšuje na 20 gramů týdně. Nyní věnujte svou pozornost nejnovějším zprávám z fronty…“

Odložil jsem Orwellovu knihu 1984 stranou. Jde o jeden z posledních výtisků.

V dnešní době, v době internervové komunikace.

Od vynálezu osobních počítačů jde zřejmě o největší skok vpřed, jaký lidstvo udělalo.

Je to již deset let, kdy se člověk dokázal připojit díky nervové jehlici na lidský nervový systém přes temeno hlavy. Díky tomuto spojení je možné ovládat pohyby, myšlení i životní funkce lidského organismu. IJ – internervová jehla – je samozřejmě povinná pro všechny občany civilizované části světa. Ptáte se, jak je možné, že lidé nechají sami sebe ovládat. Jednoduše. O tomto nebezpečí nikdo dříve nevěděl, až na pár zasvěcených.

Uvedení tohoto pokrokového implantátu na trh provázela monumentální reklamní kampaň.

„Konečně se zbavíme všech tělesných postižení! Můžete snad sledovat své oblíbené filmy nebo surfovat po internetu (to ještě nebyl omezený cenzurou) a současně jít do práce? Až doposud to možné nebylo… ale časy se mění. Pořiďte si IJ a obdržíte zdarma nové net glasses.“

V každé přestávce mezi filmy v televizi, na každém billboardu, lavičce, autobusu i v oknech rodinných domů – všude byla reklama na novou IJ.

Spojení IJ a NG (net glasses) způsobilo skutečně celospolečenský převrat. Kdo je neměl – jako by nebyl. Lidé přestali sledovat cestu při chůzi, tu nám řídila IJ s nejnovější GPS, a sledovali film nebo chatovali přes NG, které obraz promítají přímo před očima. Svět se zrychlil.

Stát hustí do lidí skrz brýle tucty reklamních spotů. Fyzické kontakty mezi lidmi jsou jen vzácností. Veškerá komunikace se omezila jen na chatování přes internet. Některé pojmy ze starého jazyka zcela zanikly nebo ztratily význam.

Jen pro přesnost: „odvaha“. Není ji potřeba, pokud váš život řídí počítač. Když dojde k nějakému citovému vypětí, „program“ vás ihned umrtví. To on rozhodne, kdy budete žít a kdy zemřete. Jednoduché regulování populace. Nicméně svobodou se ohánějí všichni. Od obyčejného uživatele IJ + NG až po megalomanské společnosti, jež vám den co den vštěpují, že jste svobodní. Ale svoboda, myslím skutečná svoboda, se vytratila. Nebo lépe… proměnila se v pouhé slovo, její pravý význam zůstává nenaplněn.

V den, kdy se lidstvo proměnilo ve stádo ovcí, nevytvářející žádné hodnoty, a v pouhé konzumenty produktů, servírovaných jim až pod nos, v ten den jsem pochopil…
Ráj je nemožný.

Svoboda je jen slovo.
Já… nejsem.

Vít Malota

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *