Temná hmota a temná energie

Vítám vás u našeho putování vesmírem a zákony fyziky. Dnes si řekneme, co to je temná hmota a temná energie, kde se nachází a jak ovlivňuje naše životy.

Jak se přišlo na temnou hmotu

Když vědci přeměřovali rotační rychlosti galaxií, hvězdokup a větších vesmírných těles, zjistili, že se točí rychleji, než bylo spočítáno. A tak začal závod o to, kdo dříve přijde na příčinu. Badatelé nejdřív hledali chybu ve vzorci, ale ať se snažili, jak se snažili, nemohli žádnou najít. Jediné možné vysvětlení odchylky spočítané rychlosti bylo, že galaxie je mnohem těžší. Takže začal nový závod – kdo jako první rozluští tuto záhadu. Teorii temné hmoty nadnesl (v první polovině 20. století) Fritz Zwicky. Přišel také na to, že temná hmota je v prostoru rozložena nerovnoměrně. Gravitační síla drží temnou hmotu ve shlucích, podobně jako je to s obyčejnou hmotou.

Co je to ta temná hmota

Spousta lidí si pod pojmem temná hmota nedovede nic představit nebo si myslí, že je to normální hmota, jen černá. Ve skutečnosti vlastně ještě nikdo nepřišel na to, co temná hmota je. Desítky vědců se snaží každý den vypátrat, s čím mají tu čest. Dokonce jsou postaveny celé laboratoře (i o několika desítkách kilometrů čtverečních), které se tím zabývají. Snaží se zachytit temnou hmotu pomocí destiček z germania, jednoho z nejhustějších prvků. Nikdy však nikdo nezpozoroval jakoukoliv reakci či náznak toho, z čeho by se temná hmota mohla skládat.

Každou sekundu námi a naší planetou prolétnou miliardy a miliardy částeček temné hmoty, které vůbec nemusejí reagovat s atomy tvořící nás i Zemi. Podle jedné teorie je to proto, že jsou naše atomy od sebe relativně hodně vzdálené, takže je malá pravděpodobnost, že se s temnou hmotou střetnou. Jiná tvrdí, že je temná hmota pouze záření, další zase, že jsou to gravitony. Na objasnění si budeme muset ještě pár let počkat.

Jak dokázali, že temná hmota existuje

Když už se vědělo, že skutečně něco navyšuje hmotnost vesmírných těles, vědci zjistili, že to něco má i gravitační následky, a to takové, že dokáží ohýbat světlo.

Bez názvu Bez názvu2


Co je to temná energie

Pod těmito slovy se většině vybaví Star Wars a temná síla, ale temná energie nemá s Hvězdnými válkami nic společného. Ve skutečnosti jde o neznámou sílu. Nikdo neví, kde a jak vlastně vzniká, známe pouze její následky.

Co způsobuje temná energie

Když astronomové pozorovali vesmír, všimli si jednoho jevu – vesmír se rozpíná. Jaké pak bylo ale jejich překvapení, když zjistili, že se nejen rozpíná, ale ještě se rychlost rozpínání zvětšuje. Původní teorie vycházela z toho, že temná energie by mohla být energie vakua, avšak později se změřilo, že kdyby teoreticky energie vakua existovala, byla by moc velká. Potřebovali něco méně efektního, proto tento jev nazvali temnou energií.

Dnes je ve vesmíru silou číslo jedna, tvoří zhruba ¾  vesmíru, necelou ¼ tvoří temná hmota a nepatrnou část tvoří atomy, obyčejná hmota, chcete-li.

Novinky poslední doby

Vědci jsou jen krůček od odhalení podstaty temné hmoty, naměřili zvýšený počet pozitronových částic. Možná vůbec poprvé odhalili, jak temná hmota vypadá.

Děkuji vám za pozornost. Doufám, že si naše putování zamilujete a že se vám bude líbit. Kdybyste měli nějaké připomínky, námitky, dodatky nebo dotazy, můžete mě  kontaktovat na adrese: souky255@gmail.com.

Tomáš Soukup

Zdroj obrázků: Google.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *