Zkuste Geocaching! 1. díl – Typy keší

Co je geocaching? Hra pro nohy, mozek a Vaši GPS. Tak to pojďte zkusit. Je toho hodně, co tahle hra skrývá, a přitom je to tak jednoduché. Pojďme odhalit další tajemství této moderní zábavy. Lovu zdar!

V minulém úvodním díle jsme si vysvětlili, o co se ve hře geocaching jedná. Víme, jak se zaregistrovat, jak najít a zalogovat keš. To nejpodstatnější je za námi. A co takové typy keší?  Teď se podíváme na jejich typologii podle odlovu. Čím se liší? Mimo jiné ikonkou, kterou jsou vyznačené na geomapě. (Tu najdete na oficiálních stránkách geocachingu.)

1.      Traditional cache

traditional cachePřezdívaná jako tradilka, tradka. Jsou to keše, jejichž souřadnice vedou přímo k místu, kde jsou schované. Je jich nejvíc a jsou obecně nejjednodušší na nalezení, zejména z hlediska času.

2.      Multi cache

multi_cacheSouřadnice multinky nás zavedou na startovní bod, na kterém však schránku nenajdete. K jejím cílovým souřadnicím se musíte dostat přes určitý počet dalších bodů (stage), na kterých najdete nápovědy kudy a jak postupovat dál. Někdy jsou nalezené hned a někdy se pořádně projdete. Cesta ke keši nebo postup je vždy popsán v popisu keše (listing).

3.      Mystery cache

mystery cacheMysterka, tajemná, nemá souřadnice. Budete si je totiž muset zjistit sami. A to buď výpočtem, vyluštěním šifry, hádanky, vyhledáním v pramenech, zjištěním souřadnic v jiné keši či keších nebo jinak. O mystery cache se jedná i v případě, že je k odlovu potřeba nějaká pomůcka, např. magnet, šroubovák nebo nádoba s vodou.

4.      Earthcache

earthcache_80Pod souřadnicemi „zeměkeše“, jak jí říkají kešeři, byste krabičku hledali marně. Překvapení není v podobě fyzické keše, ale v podobě místa, na které Vás zavede. Zakládají se na místech s geologickou či jinou zajímavostí týkající se naší Země. Úkolem návštěvníka je dojít na místo a zjistit si pár informací přímo na tomto místě. Podle toho, co si přeje autor keše.

5. Event cache

event_cacheNejedná se o klasickou keš, ale o setkání gecacherů. Cílem je seznámit se navzájem, popovídat si o svých zkušenostech, vyprávět příběhy a zážitky z lovení, zkrátka se bavit. Akce tohoto typu slouží i pro výměnu a ukázku geocoinů a travelbugů.

Typů je ještě několik. Některé se už nezakládají (Webcam cache) nebo byly přesunuty pod jinou hru s GPS. Zde jsou popsány ty nejzákladnější a nejvíc rozšířené.

Zase jsme o něco chytřejší. A Vy už určitě na první pohled poznáte, o jaké keše se jedná. V příštím díle si povíme zase o něco víc.

Tak ať se vám dobře loví!

Katka Koubová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *