Jaro začíná Jarním rozezpíváním sborů

všechny sbory při společné písni
Všechny sbory při společné písni

Ačkoliv astronomické jaro začalo 21. března, pro některé začíná až Jarním rozezpíváním sborů. Letos jste si mohli poslechnout nejen dva strakonické sbory, ale dokonce i další dvě hostující pěvecká tělesa z jihu Čech.

Každým rokem, když končí zima, se koná Jarní rozezpívání sborů. Letos tato událost připadla na středu 24. dubna. Protože je jarní koncert každý rok, někomu by se mohl zdát jako rutina. Ale opak je pravdou. Tentokrát bylo Jarní rozezpívání zcela výjimečné. Nejenže Pěvecký sbor Gymnázia Strakonice dopoledne koncertoval pro celou školu, ale zcela neobyčejný byl hlavně večerní koncert. Zde se Strakonicím předvedly domácí sbory PSGS a dospělý sbor Hlasoň, hostující sbor Medvíďata z Krumlova a chlapecká část sboru ze Sušice.

Hlasoň
Hlasoň

Středeční ráno nás probudilo neočekávanými slunečními paprsky. Den pro jarní koncert jako stvořený! I když jsem my sboristé nemuseli do školy, nemyslete si, že jsme si pospali. Kdepak. Hned ráno jsme se všichni sešli v domě kultury, abychom zde naladili hlasivky na tu správnou notu. Po krátké zkoušce přišel náš první dnešní koncert. Ještě se převléci do triček a černých kalhot a můžeme předstoupit před studenty naplněný sál. Ačkoliv máme opravdu rozsáhlý repertoár, nechali jsme prostor i pro keltskou kapelu ze ZUŠ Strakonice Ádh mór, která obohatila posluchačům jinak čistě pěvecké dopoledne.

Kluci ze Sušice
Kluci ze Sušice

Večerní koncert před plným sálem zahájil dospělý sbor Hlasoň, jejž, stejně jako náš gymnaziální sbor, vede paní Marcela Miková. Dospělý pěvecký sbor vystřídali kluci ze Sušice, kteří diváky zcela ohromili. Jejich energické písně doslova zaplnily sál kulturního domu. Úsměv a snad i údiv se objevil i na jinak zasmušilých tvářích. Jednu píseň si se sušickými dokonce zazpívali i kluci z krumlovského sboru.

Ovšem to by nebyli naši kluci, aby si pro diváky taky nepřipravili nějaké to překvapení. S písničkou „Loch Lomond“ sklidili obrovský úspěch, a díky vedení pana učitele Miroslava Žitného tak zúročili práci několika týdnů. Nejen tato píseň v podání mužské části PSGS přesvědčila posluchače o tom, že koupením vstupenek na dnešní koncert rozhodně neprohloupili.

maturanti PSGS 2013
maturanti PSGS 2013

Žádný jarní koncert Pěveckého sboru Gymnázia Strakonice se neobejde bez smutných chvilek. Loučení s maturanty je vždy srdcovou záležitostí jak pro členy sboru, tak samotné maturanty i sbormistryni, paní Marcelu Mikovou. A jak to tak každý rok bývá, i letos si maturanti připravili svou písničku – „Stand by me“. Prostřednictvím ní se rozloučili nejen se sborem, ale vlastně i s celým gymnáziem. Nejeden sborista uronil slzu při pomyšlení na odchod více jak deseti skvělých členů. Ačkoliv má naše sbormistryně všechny maturanty ráda, potají si vždy přeje, aby neodmaturovali. Díky tomu by pak totiž zůstali ve sboru i nadále a paní Miková by se nemusela loučit s výbornými zpěváky, se kterými několik let tak usilovně pracovala. „Bohužel“ se zatím vždy všem odmaturovat podařilo, což dává podnět k jistému zamyšlení.

Neboť jak poznamenala naše sbormistryně: „Členství ve sboru je takový návod, jak úspěšně projít gymplem.“

Medvíďata z Českého Krumlova
Medvíďata z Českého Krumlova
chlapecká část PSGS
chlapecká část PSGS

PSGS
PSGS

Kateřina Kovářová

Zdroj fotografií: Archiv Gymnázia Strakonice