„Blbá nálada“ aneb Beseda o EU

Besedou na téma Evropské unie podle mě naše škola docela „ťala do živého“. Cítím, že atmosféra ohledně parlamentu v Bruselu, evropské integrace a případného distancování se od ní je napjatá a obecně panuje názor, módně řečeno, spíše euroskeptický. I o tom dnes mluvil na besedách pro třetí ročníky dr. Jan Kára z ministerstva zahraničí.

Jan Kára, původem z Blatné, je absolventem našeho gymnázia. Ke studiu nastoupil ještě do staré budovy v roce 1968, tedy jen pár dní po 21. srpnu. I toto datum možná poznamenalo jeho porevoluční směřování k myšlenkám evropské integrace.

Beseda se odehrávala na základě sepsaných anonymních dotazů a především otázek z pléna. Plénem besedy, které jsem se zúčastnil, byla 3. A, 3. B a Klárka Chvostová (maturantka, účastnící se EYP – Evropského parlamentu mládeže). Otázky nakonec kladli střídavě ti samí lidé – hlavně Filip Volf, který se v EYP také angažuje.

Hovořilo se o vystoupení Británie z EU, o zániku unie, o vlivu EU na vědu a vzdělávání, padaly i sofistikovanější dotazy ohledně dovozu z Číny a bezcelních zón s USA. Při zmínce o bývalém prezidentu Klausovi se dr. Kára neubránil lehké ironii, zato v současného prezidenta vkládá ohledně linie jeho evropské politiky naděje (ač podotkl, že „tato linie stále ještě nemá jasné kontury“). Další otázky se týkaly vztahu EU a Ruské federace. V této souvislosti se dr. Kára dostal k historce ze svých studentských let, kdy na gymnázium přišli pobesedovat dva ruští vojáci. Atmosféra prý byla tehdy na bodu mrazu.

Napadlo mě, že je to symbolické, protože i dnes panuje nenávistná atmosféra vůči unii a někdo by mohl říct, že se situace opakuje, pouze k nám nepřijeli pobesedovat z Ruska, ale z Bruselu. Takové názory, ač dle mého mínění zkreslené, skutečně panují. Pan Kára tuto atmosféru popsal slovy Václava Havla: „Panuje blbá nálada.“ Bylo to vidět i z předem sepsaných dotazů, z nichž mnoho se týkalo vystoupení ČR z Evropské unie. Na toto téma pan doktor řekl, že vystoupit můžeme, nepostihne nás za to žádná sankce, ale osobně nevidí důvod. Řekl, že ta „blbá nálada“ je způsobena zkresleným obrazem podávaným médii i skepticismem Václava Klause, který, podle jeho slov, „vychýlil debatu o EU do ideologického hlediska“. Jde tu i o psychologii, člověk vidí jenom to, co se pokazí, to běžné fungování už nevnímá. Tedy vesměs argumenty už mnohokrát použité, jeho ústy řečené.

Pan dr. Kára odpovídal více či méně diplomaticky. Někomu jeho odpovědi přišly příliš obecné, někomu zase příliš „neprůhledné“. Podle mě diplomatičnost jeho odpovědí odpovídala složitosti problematiky, mluvil povětšinou k věci, neuchyloval se k řečnickým úskokům.

Nevím, jestli rozptýlil pochyby, řekl bych, že u odpůrců nikoli. Je zkrátka těžké povzbudit národ, když má zrovna „blbou náladu“.

Jan Mrázek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *