Kolem světa za dvacku aneb Postcrossing

Oko za oko, zub za zub a pohlednice za pohlednici. Jednoduchý princip, na kterém je vystavěn tento vcelku nenápadný, ale zajímavý internetový projekt. Postcrossing zaujme nejen sběratele pohledů a známek, ale hlavně také zájemce o cizí kultury, jazyky a možná tak trochu i cestovatele.

Jak už jste možná pochopili z názvu „Postcrossing“, zmiňovaný projekt se točí kolem posílání pohlednic. Napoprvé to může znít jako zábava pro znuděné důchodce, ale kupodivu na http://www.postcrossing.cz jsou zaregistrováni lidé od 13letých teenagerů (a mladších) přes knihovnické kroužky až po již zmiňované seniory, a to v poměrně vyváženém poměru.

Jak je to možné? Těžko říct. Možná pro ten výraz ve tváři, který mají pracovníci na poště, když jim oznámíte, že chcete poslat jeden pohled na Taiwan, druhý do Ameriky, třetí do Malajsie a čtvrtý „jen“ do Nizozemí. Možná proto, když vám jednou přijde jeden pohled s Malajsie s fotkou tradičních proutěných výrobků, a pak zase objevíte ve schránce druhý z Anglie, na kterém je fotka z vašeho oblíbeného seriálu a vy se pak celý den zubíte jako blbeček. Možná kvůli těm několika větám, které vám na druhou stranu lepší či horší angličtinou píšou lidé z celého světa.

Tak či tak „za dvacku“ (kterou přibližně stojí poštovní známka) se váš pohled podívá kolem světa a někomu tam třeba udělá radost. A za nějaký čas na vás bude ve schránce čekat překvapení – pohled zase od úplně jiného člověka, dost možná ze zase opačného konce zeměkoule. A pokud by vás snad mrzelo, že pohledy dostáváte od stále jiných lidí, je možné přes Postcrossing někoho o to požádat a dopisovat/vyměňovat si pohledy s ním přímo. Ale to spíš patří k věcem, které objevíte až přímo na již zmiňované stránce.

A proč vlastně začít s Postcrossingem?

  • Procvičíte si jazyky – nejčastěji angličtinu, ale pokud budete posílat pohled třeba do Německa nebo Rakouska, určitě uděláte tomu druhému radost, když mu napíšete v jeho mateřštině.
  • Poznáte nové lidi – a to z celého světa. Nemusíte hned s každým navazovat kontakt, ale psát si s někým z jiné země je rozhodně zajímavá zkušenost a může vám přinést nové pohledy na život kolem vás.
  • Tak trochu se procvičíte v zeměpise – po zaregistrování pohlednice se vám ukáže mapka ukazující pouť pohlednice a kde se dané země nachází. Příští slepou mapu máte v kapse!
  • Podpoříte naši ekonomiku – lépe řečeno Českou poštu, která díky čím dál větší oblíbenosti elektronické pošty ztrácí na příjmech. Vy ji posláním pohledů podpoříte a to je přeci záslužný, vlastenecký čin.

Ať už budete pohledy posílat babičce nebo třeba zkusíte Postcrossing, přeji vám hodně štěstí, pohotové pošťáky a stoprocentní úspěšnost.

Magdaléna Piherová

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *