Kam se obrátit, chcete-li vědět víc

Internet je asi nejdostupnějším zdrojem informací, tak proč toho nevyužít? A pokud, stejně jako já, dáváte přednost lidskému hlasu před záplavou textu, je pro vás nejlepším řešením video. Chtěla bych vám představit několik míst, kde se pomocí videí můžete i něco přiučit. Některá jsou skvělým doplněním školní výuky, jiná by ji občas mohla nahradit úplně, další prostě jen sdílejí zajímavé informace – užitečné i ty naprosto k ničemu. Všechna tahle videa jsou v angličtině, takže se občas objeví problém s porozuměním, zvlášť u náročnějších témat. Naštěstí si ale u spousty z nich můžete zapnout anglické titulky a občas narazíte i na titulky v češtině.

Crash Course

http://youtu.be/Vufba_ZcoR0

Crash Course patří mezi nejprofesionálnější vzdělávací kanály. Stojí za ním tým lidí od režiséra přes grafiky až po odborníky, kteří mimo tvorby samotných epizod také odpovídají na otázky v komentářích. Na obrazovce ale uvidíme jen dvě tváře. První z nich patří Hanku Greenovi, jenž provází sériemi o biologii, ekologii a nově začínající sérií o chemii. Jeho bratr John má na starosti světovou historii, literaturu a aktuální sérii o historii USA.

Crash Course dost připomíná školní výuku – zvolené téma rozebírá systematicky a podrobně. Na rozdíl od školy se ale snaží vynechávat nezáživné informace jako výčty letopočtů nebo zástupců nějaké čeledi. Místo toho se zaměřuje na pochopení principů a souvislostí, na což se ve vzdělávacích ústavech bohužel často zapomíná. Crash Course přímo překypuje všelijakými vtípky a narážkami. Ty téma odlehčují a vedle lepšího pochopení přispívají i ke sledovanosti.

 

SciShow

http://youtu.be/pm6df_SExVw

SciShow představuje druhý projekt Hanka Greena, od Crash Course se ale v mnoha ohledech liší. Provedení je o něco jednodušší, ovšem na kvalitě se to vůbec neprojevuje. Jednotlivé díly netvoří ucelenou řadu, každý se věnuje jinému tématu, především z oblasti biologie, fyziky a chemie. Autoři nás také pravidelně seznamují se současným děním ve vědě, její historií, představují významné osobnosti nebo vyvrací časté omyly.

 

CGPGrey

http://youtu.be/kF8I_r9XT7A

Tvůrce CGP Grey fušuje snad do všech oborů. Najdete u něj videa o biologii, zeměpisu, historii, fyzice, politice atd. Většinou reaguje na aktuální události, například volby v USA, přestupný rok nebo údajný konec světa. Tvrdí, že jedna minuta videa mu zabere 10-20 hodin práce (a do toho prý nepočítá čas strávený hledáním informací). A na kvalitě je to opravdu znát. Někdy dost náročné souvislosti a fakta na vás vychrlí neuvěřitelnou rychlostí, přesto je všemu perfektně rozumět, hlavně díky úžasně názorným animacím.

 

Vsauce

http://youtu.be/jGIbUK4nw00

Vsauce je dalším z kanálů, které se do hloubky věnují zajímavostem a netradičním tématům. Odpovídá na otázky, jež většinu z nás nikdy ani nenapadlo položit. Proč jsou roztomilé věci roztomilé? Kolik kalorií je na umazané obrazovce? Každý problém rozebere do detailů, seznámí diváky se souvislostmi, tu a tam odkáže na nějakého odborníka či vědecký výzkum. Spolu s přidruženými kanály Vsauce2 a Vsauce3 pravidelně přináší novinky a zajímavosti ze světa vědy a techniky, hádanky, podivné příběhy lidí a spoustu dalšího.

 

Numberphile

http://youtu.be/8GEebx72-qs

Jak sám název napovídá, Numberphile je kanál o číslech. Pokud vás matematika nezajímá, během půl minuty se asi unudíte k smrti. Jestli jste však s numery kamarádi, máte zde možnost dovědět se vše, co s čísly blízce či vzdáleně souvisí. Tenhle kanál se, na rozdíl od jiných, s animacemi moc nemazlí, protože ani nejsou potřeba. To, co vám chtějí tvůrci ukázat, jednoduše napíšou nebo nakreslí na papír. Snaží se všechno pořádně vysvětlit, proto mají videa spíš pomalejší tempo. Kdo chápe rychleji, může se místy nudit.

 

Tommy Edison Experience

http://youtu.be/59YN8_lg6-U

Tommy Edison od narození nevidí. Na YouTube sdílí své zážitky, zkušenosti, myšlenky a postřehy, radí, jak se chovat v přítomnosti nevidomých a reaguje na často kladené otázky. Jeho kanál není koncipován jako čistě vzdělávací. Spíš než to poskytuje určitý náhled do jeho života a témata k zamyšlení. Jak slepí lidé zvládají to či ono? Jak se k nim mám chovat? Co pro ně znamenají třeba barvy? Velké plus je, že Tommy bere všechno s humorem a nadhledem. Dává tak jasně najevo, že není důvod ho litovat, přestože to má někdy o něco těžší.

 

TED

http://www.ted.com/talks/ken_robinson_says_schools_kill_creativity.html

Zkratka TED zastupuje tři slova: technology, entertainment, design. Od první konference v roce 1984 se ale mnohé změnilo a dnes tahle zkratka znamená mnohem víc. Po celém světě se konají TED konference pod heslem „Myšlenky, které stojí za to sdílet“. Záznamy přednášek osobností z různých oblastí lidské činnosti jsou pak volně přístupné na webu. Mezi množstvím témat a zajímavých osobností jistě každý najde něco pro sebe.

Eliška Mužíková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *