Koruna!

Mgr. Miroslav Hlava a jeho korunaGymnázium Strakonice. Místo, které se vždy zdálo být od mafiánských praktik oproštěno. Místo, které se vždy jevilo být čisté jako vzdělání, jež poskytuje. Nyní se však začíná halit do šerosvitu strakonického podsvětí.

Všichni jistě víte o tabulce u vchodu školy, která upozorňuje na proběhlou akci „Snížení energetické náročnosti Gymnázia Strakonice“. Všechno je zde dopodrobna rozepsané – přiznaná částka činí 14 054 215  korun, pod tím se můžeme dočíst, že Evropská unie přispěla na akci 11 946 083 Kč, JFŽP ČR  702 711 Kč a kraj 1 405 422 Kč. Jak jste si jistě vypočetli, finance nesouhlasí!

A my se tedy ptáme: kam se poděla ta jedna koruna?!

Jakmile jsem si toho všiml, začal jsem okamžitě pátrat. Kolegové z redakce mě s tím poslali do háje, ale moje první cesta vedla za ekonomkou Libuší Přibylovou. Vrazil jsem do její kanceláře a okamžitě na ní vytáhl fakta, až nevěděla, kde jí hlava stojí. Pan ředitel Hlava skutečně zrovna ve škole nebyl, takže nebylo možné se na něj obrátit.

Od začátku bylo jasné, že tato koruna může být v kapse kteréhokoli zaměstnance školy, od uklízeček a kuchařek přes učitele až po facility managera (promiň, Milane). Moje podezření padlo i na netransparentní financování maturitních plesů.  Tuto variantu (stejně jako podporu Lukoilu) však všechny maturitní třídy kategoricky odmítly.

Když jsem napsal na kraj, přišla mi odpověď: „Vážený pane Kšando, případ je ve fázi prošetřování.“ Když jsem napsal do sídla Evropské unie v Bruselu, odpověděli mi něco anglicky.

V oficiálních kruzích jsem se nic nedozvěděl, nezbývalo tedy než se spojit s podsvětím. Kmotr strakonické mafie mě přijal ve své tajné rezidenci pod Kuřidlem. Když jsem mu vyjevil, o co jde, řekl: „V téhle špíně já nejedu! Je to fušeřina. Když já zpronevěřuju, tak inkriminované účetnictví většinou nikam nevyvěšuju. Ten člověk musel být fakt hlava! “ Požádal jsem ho, aby to rozvedl. „Není co rozvádět,“ odvětil. „Ale chcete-li radu, v našem řemesle se říká, že ryba vždycky smrdí od hlavy.“ Tolik hlas podsvětí.

Pravdou zůstává, že poslední místo, které ještě nebylo prozkoumáno, je ředitelna. Nejvyšší se ve škole bohužel moc neobjevuje, možná už si někde užívá za zpronevěřené peníze. Možná je to ale taky úplně jinak! V určitých kruzích se říká, že pan ředitel nás chce překvapit a založil tajný fond na výstavbu tělocvičny. Musím říct, že tato varianta by ho šlechtila. Ještě pár takových akcí jako „Snížení energetické náročnosti Gymnázia Strakonice“ a tělocvična může klidně stát.

J. X. Kšanda

Zdroj fotografie: Archiv Gymnázia Strakonice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *