Eva.stories aneb Holocaust skrz sociální média

V posledních dnech jste mohli zaznamenat, že na Instagramu se objevil účet Eva.stories, jehož popularita den ode dne neustále roste. Ptáte se, čím je tento profil tak rozdílný od ostatních, že během prvních 14 hodin si jeho příběhy zobrazilo přes 100 milionů lidí?

 Jedná se totiž o projekt izraelského milionáře Mati Kochaviho, který se tímto netradičním způsobem pokusil přiblížit dnešní generaci život židovské dívky během druhé světové války. Vše začíná jednoho poklidného dne, kdy mladá Eva Heymanová slaví 13. narozeniny. Je šťastná, tančí a vesele si tento den užívá. Jejím snem je stát se fotoreportérkou. Příběhům nechybí různé barevné filtry a dívka natáčí videa buď v režimu selfie, a nebo drží mobil v úrovni očí a ukazuje, co se kolem ní děje. Válka je pro ni daleko. Bohužel ne na dlouho.

Když přijíždí nacisti a berou jejímu dědovi lékárnu, protože podle nich ji jako žid již nemá právo nadále vlastnit, tak začíná jít do tuhého. Evě se daří vyslechnout rozhovory svých rodičů a už chápe, že válka se týká i jí. Postupně s ní prožíváte vše až do doby, kdy se dostane do Osvětimi. Nepřežije. Nacisti ji zavraždili v plynové komoře. Když se v táboře vybírali lidé, kteří tam budou posláni, stála vzadu, snažíc se přežít tuhle nespravedlivou selekci. Marně. Z její rodiny přežila jen její matka, která pak spáchala sebevraždu.

Informace o dívce jsou čerpány z jejího deníku, který ukryla křesťanská služebná v rodině Heymanových. Deník je přeložen do maďarštiny, angličtiny i hebrejštiny. Můžete si v něm například přečíst o chvíli, kdy Evě nacisté sebrali její kolo a chovali se k ní při tom dost hrubě. Mati Kochavi projekt financoval bez pomoci státu a angažoval se na něm mezinárodní tým 400 techniků a herců. Náklady činily několik milionů dolarů a cílem bylo zvýšit zájem mladých lidí o holokaust. Projekt sdílelo mnoho slavných osobností a upozornil na něj např. i Bílý dům. Mluví se o něm všude ve světě. Sklízí úspěchy, ale někdo se o něm vyjadřuje i negativním způsobem. Pozitivní reakce však převažují. Dívka si přála být fotoreportérkou, tak se jí tento sen, prostřednictvím tohoto účtu i jako vzpomínka na ni, vyplnil